Тема. Звірі восени. Підготовка звірів до зими.
Мета:
- показати причинно-наслідкові зв'язки між змінами в неживій природі та змінами в житті звірів, ознайомити учнів із поняттям «линяння звірів», пристосування до зими різних звірів;
- розвивати пізнавальний інтерес, спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати, збагачувати мовлення учнів;
- виховувати чуйність, доброту, бажання бути природі другом.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: демонстраційний матеріал - мультимедійна презентація, картки з ребусом, картки для роботи в группах, аудіозапис - мелодія для фізкультхвилинки.
Хід урок
1. Організаційний етап
- привітання
- налаштування учнів на роботу на уроці.
Продзвенів уже дзвінок, розпочнемо наш урок.
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно, гарно.
І виконуй тільки те,
Про що мова на уроці йде.
2. Перевірка домашнього завдання.
2.1. Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»
- Закінчіть речення.
- Все менше й менше залишається корму для птахів, тому більшість з них… (відлітають у теплі краї).
- Осілі птахи: синички,…(горобці, сороки, ворони, сизі голуби).
- Підгодовувати птахів потрібно насінням…(дині, гарбуза, кавуна, соняшника).
2.2. Робота в группах. Гра «Зайве слово»
- Об'єднуємося в групи. Підніміть руки головуючі, секретарі, секунданти.
- Кожна група отримала картки. Читайте завдання уважно. На виконання його у вас є 2 хвилини.
1 картка 2 картка 3 картка
Ластівки Качки Журавлі
Лелеки Лебеді Гуси
Горобці Синиці Сороки
(Зайве слово – осілі птахи).
3. Актуалізація опорних знань
3.1. Робота зі схемою
На дошці табличка «тварини» (у закритому вигляді).
- Діти, я називатиму слова, а ви повинні вказати до якої групи належать ці назви.
1. Окунь, щука, карась – це…(риби).
2. Оса, муха, мурашки – це …(комахи).
3. Синички, горобці, ластівки – це…(птахи).
4. Їжак, ведмідь, лисиця – це…(звірі).
- Як можна назвати одним словом комах, птахів, риб, звірів? (Тварини).
4. Визначення теми уроку та постановка завдань
4.1. Робота в парах
- Про кого ми будемо говорити на уроці, ви дізнаєтеся, розв’язавши ребус:
Звірівосени
5. Мотивація навчальної діяльності
5.1. Метод «Мікрофон»
- Навіщо нам потрібні знання про звірів восени ?
6. Вивчення нового матеріалу
6.1. Інтерактивна вправа «Знаємо – дізналися»
(Мультимедійна презентація – слайд).
ЗНАЄМО
|
ДІЗНАЛИСЯ
|
1. Звірі – тварини.
|
|
2. Тіло звірів укрите шерстю.
|
|
3. Звірі мають чотири ноги, хвіст.
|
|
4. Звірі народжують дітей, схожих на себе.
|
|
5. Мами – звірі годують дітей молоком.
|
|
6. Звірі бувають хижі, травоїдні, всеїдні.
|
|
У кінці уроку ми заповнимо колонку таблиці «Дізналися».
6.2. Розповідь учителя з використанням мультимедійної презентації
- Багато клопоту завдає зима звірам – це для них найважча пора року. З-під снігу вони не можуть добути вдосталь корму, мерзнуть, застуджуються. Тому вони змушені рятуватися від холоду і голоду.
- По-перше, змінюється хутро звірів. Воно стає густішим і пухнастішим. Цей процес називається – линяння. Заєць - біляк живе в лісі, взимку він змінює своє забарвлення із сірого на біле. Заєць-русак – житель відкритих просторів. На зиму він не біліє, а залишається сірим. Зайці їдять узимку кору дерев. Та й самі можуть стати здобиччю хижаків. (Демонстрація слайда)
- У теплі шуби одягаються не лише зайці. Міняють їх і вовки, і лиси.
6.3. Робота «Довідкового бюро»
(Повідомлення учня про лисицю).
6.4. Розповідь учителя:
- По-друге, деякі звірі готують запаси їжі на зиму.
- Бобри – дбайливі господарі: і їжу запасають, і хатку утеплюють. Плоский хвіст, схожий на весло, допомагає цим гризунам плавати. Хутро бобра не намокає. Вхід у нору завжди розташовується під водою. Там і зимують бобри.
Готуються до зими кроти та миші. Восени миша-полівка риє під хлібними колосками собі нірку, до якої ведуть 5-6 доріжок. Під землею миша має спальню, як у квартирі, кілька комірчин, які заповнює зернятками, спатиме вона лише в найсильніші морози.
(Демонстрація слайдів).
6.5. Робота «Довідкового бюро»
(Повідомлення учня про білку. Демонстрація слайда.)
6.6. Розповідь учителя
По-третє – звірі облаштовують житло, щоб взимку спати, нагулюють жир. Пізньої осені ведмеді знаходять собі місце для зимового сну – барліг. Найкращий барліг – у землі, у ямі під поваленим деревом. Ведмеді за кілька тижнів до настання холодів намагаються якомога більше наїстися – їдять все, що трапляється їстівного: горіхи, рибу, свіжину, об’їдаються ягодами. І при цьому жиріють. І лише нагулявши багато жиру залягають у зимову сплячку в барліг.
(Демонстрація слайдів).
6.7. Робота «Довідкового бюро»
(Повідомлення учня про їжака. Демонстрація слайда.) Під час розповіді – складається таблиця на дошці.
Активні
|
Роблять запаси
|
Впадають у
сплячку
|
6.8. Фізкультхвилинка
Велика хата у ведмедя
І маленька в зайця,
Наш ведмідь пішов додому.
А за ним і зайчик.
Ми їм дружно помахаємо
І за парти посідаємо.
6.9. Робота з підручником
- Прочитайте текст у підручнику на с. 54-57.
- Гра «Дослідники» (Знайти у тексті і прочитати).
- Які запаси роблять миші?
- Чим харчуються білки?
- Які запаси роблять бобри?
7. Закріплення та удосконалення знань
7.1. Робота в зошиті
- Виконайте завдання 3 на с. 19 зошита з природознавства.
- Яким тваринам належать зображені частини тіла ?
7.2. Робота у великих групах
- Об’єднуємося у великі групи. Підніміть руки: головуючі, секретарі, секунданти. Уважно читайте завдання, на його виконання – 2 хв.
(Діти підкреслюють того звіра, який впадає у зимову сплячку.)
Завдання на картках:
Лисиця
Миша
Їжак
8. Оцінювання навчальних досягнень
- Молодці, діти. Ви добре сьогодні попрацювали.
9. Підсумок уроку. Рефлексія
9.1. Інтерактивна вправа «Знаємо – дізналися»
ЗНАЄМО
|
ДІЗНАЛИСЯ
|
|
1. Звірі по-різному готуються до зими.
|
|
2. Одні звірі – впадають у сплячку.
|
|
3. Другі – роблять запаси їжі.
|
|
4. Треті – активні.
|
9.2. Підсумкова бесіда
- Яку цікаву інформацію ви почули на уроці?
- Про що дізналися на уроці?
10. Домашнє завдання
- Дати відповіді на запитання в підручнику на с. 57.
- Підготуйте повідомлення про зимівлю риб. |