<
 Каталог файлів | Вход | Регистрация                                                               Вівторок, 23.04.2024, 11:57 Гість  
Категорії розділу
Читання [43]
Українська мова [37]
Російська мова [3]
Математика [25]
Природознавство [27]
Образотворче мистецтво [3]
Трудове навчання [4]
Фізична культура [3]
Основи здоров"я [11]
Музика [3]
Я у світі [1]
Англійська мова [2]
Інформатика [1]

Меню сайту

Сертифікат
Для того, щоб отримати сертифікат, який підтвердить публикацію Вашого матеріалу на сайті, заповніть форму на ФОРУМІ

Міні - чат

Мультики
Смотреть бесплатно детские телеканалы

Корисна програма
Отличник

Події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Підтримка сайту
Этот сайт защищен «Site Guard» продвижение сайта бесплатно

Подвесной потолок из гипсокартона своими руками: видео инструкция по монтажу, фото.

антивирус для сайтаРезультаты антивирусного сканирования

Якість сайту

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Сьогодні нас відвідали:

Головна » Файли » Конспекти уроків » Українська мова

Будова тексту: зачин, основна частина, кінцівка.
31.01.2017, 15:49
Українська мова
2 клас
Розділ. Текст

Тема. Будова тексту: зачин, основна частина, кінцівка.
Мета: Ознайомити дітей з будовою тексту, формувати поняття зачин, основна частина, кінцівка; вчити знаходити частини тексту, виділяти абзаци, складати й записувати текст із дотриманням абзаців; розвивати логічне мислення учнів;виховувати культуру мовлення, любов і бережливе ставлення до природи.
Обладнання: підручник М.А. Білецька , М.С. Вашуленко «Рідна мова»; таблиця-схема “Будова тексту”, таблиця ”Як будується текст”, малюнок білочки, предметні малюнки;
малюнки з різними виразами обличчя.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І.Організаційна частина
Кожна наша справа залежить від того, з яким настроєм її виконуємо. Спробуйте знайти свій настрій серед цих облич. (На дошці малюнки облич з різними виразами: веселе, байдуже, похмуре).
Читаючи книжку, я знайшла цікаві поради, як зробити день веселим.
Ти прокинься рано-рано,
Лиш над містом сонце стане.
Привітайся з ластівками,
Кожним променем ласкавим.
Сам гарнесенько умийся,
Сам швиденько одягнися,
Підійди до тата й мами
І скажи їм: “Добрий ранок!”
Усміхнися всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов`язково
День тобі веселим буде!
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Створення ігрової ситуації
Діти, уважно послухайте загадку і відгадайте її.
Біжить рудовата вона по землі,
Із гілки на гілку стрибає,
Ладненько складає горішки в дуплі,
Очиці хітресеньки має.
Частуєш – приймає у лапки малі,
Кусає, як хтось нападає.
Ану ж бо. Хто перший вгадає? (Білочка)
Словничок пояснює, що білка –це невеличкий лісовій гризун, який живе на деревах.
- Що ви ще знаєте про білочку ?

Довідкове бюро.
Білка належить до найбільш красивих , граціозних тварин наших лісів і парків.
Голова її невелика, округла, з широким лобом, вуха досить великі, стоячі, з китицями довгих волосків, особливо виразних узимку. Тіло вигнуте, завдовжки понад 20 см., гнучке. Задні лапки добре розвинені. Хвіст пухнастий, густо вкритий волоссям. Довжина хвоста майже дорівнює довжині тіла, лапи чіпкі, з гострими й загнутими кігтями на пальцях.
Вони добре лазять по стовбурах дерев і можуть робити великі, затяжні стрибки. Досить часто в пошуках їжі білки спускаються на поверхню ґрунту, але тут вони не такі спритні і при найменшій небезпеці вилазять на дерево.
Забарвлення хутра у наших білок досить мінливе і залежить від району поширення їх на території України та особливо від сезону року.
Живляться білки найрізноманітнішими кормами: горіхами ліщини, насінням хвойних дерев, зеленою корою та бруньками з пагонів широколистяних дерев, комахами, яйцями птахів і навіть пташенятами.
Цікавим у живленні білок є те, що вони дуже старанно запасають на зиму корми – жолуді, горіхи, гриби, які ховають у дуплах під опалим листям або розвішують на сучках дерев.
Своє гнізд білки влаштовують у дуплі дерева, вистеляючи його сухою травою. листям, мохом. У зимову сплячку білки не залягають, але в люті морози та хуртовини по кілька днів сплять у своєму теплому дуплі.
Білочка є чудовою окрасою наших лісів, парків і садів. Їх узято під охорону.

- І сьогодні до нас на урок завітала білочка. Ми їй допоможемо назбирати на зиму лісові горішки, які заховалися за завданням.

2. Робота у зошитах
Перше завдання, яке ми повинні виконати – хвилинка каліграфії.
- Напишіть рядочок великої і маленької букви” б”.
- Каліграфічно спишіть з дошки скоромовку.
Білка бігала багато , бо шукала в лісі брата.
- Підкресліть склади з буквами, що позначають м’які приголосні звуки. (Один учень біля дошки)
Ви виконали це завдання, і тому білочка отримує перший горішок.
3. Повторення вивченого про текст.
- Послухайте речення :
Якщо до середини жовтня не осипалося з беріз листя сніг ляже пізно.
Сова кричить – до холоду.
Якщо восени сіренький ранок – чекай ясного дня.
Грім у жовтні – на малосніжну, мяку й нетривалу зиму.
-Чи утворюють ці речення текст? (Ні)
- Чому? (Зв’язані за змістом речення утворюють текст. Розміщені вони у певній послідовності)
- А що ж я вам прочитала? (Народні прикмети про погоду восени.)
- Що ж таке текст? (Текст утворюють зв’язані за змістом речення. У тексті речення розміщені у певній послідовності. До тексту можна дібрати заголовок.)
- І з цим завданням ви впоралися. Білочка отримала ще один горішок.
III. Повідомлення теми і мети уроку
- Тема нашого уроку “Будова тексту”. Сьогодні ми дізнаємося, з яких частин складається текст, будемо вчитися знаходити частини тексту, виділяти абзаци у тексті та записувати текст із дотриманням абзаців.

IV. Вивчення нового матеріалу
1.Колективна робота
Зранку до пізньго вечора невтомно клопочуться прудки білочки Зачин
То мчать на верхівку ялини, то перестрибують з гілки на гілку, то головою донизу спускаються на землю Основна частина
Веселішого звірка немає у лісі Кінцівка
- Давайте разом прочитаємо таблицю. (Діти хором читають таблицю “Як будується текст”)

- Про кого розповідається у цьому тексті? (Про білочок)
- Який заголовок можна дібрати до цього тексту? (Прудкі білочки)
- За допомогою яких слів автор змальовує вдачу білочки? (Клопочуться прудкі білочки, мчать, перестрибують, спускаються)
- Скільки частин в тексті? (У тексті три частини.)
- Як вони названі?(Зачин, основна частина, кінцівка.)
- Перше речення стисло повідомляє про кого розповідається. Це речення – зачин. А наступне речення розгортає зачин у зриму картину, через дії білочок розкривається їхня вдача. Це – основна частина. Останнє (заключне) речення завершує попередню розповідь, підводить до висновку. Це – кінцівка, або заключна частина. Кожна частина тексту починається з нового рядка – абзацу.
- Отже, які три частини треба виділити, будуючи текст? (Треба виділити зачин. Основну частину і заключну частину.)
- Наша білочка отримує від нас ще один горішок.

Фізкультхвилинка
Лапки вбоки, вгору вушка,
Скачуть білочки-подружки.
Один, два,три, чотири, пять -
По гілках вони летять.
Спритно роблять вільні вправи.
Один, два,три, чотири, пять -
Люблять білочки стрибать.

Вивчення правила
- Прочитайте правило на с. 47
У тексті є початок (зачин), основна частина і кінцівка. Кожна частина починається з нового рядка – абзацу.
- Хто може розказати це правило? (Один – два учня розказують правило.)
- Наша гостя наступний горішок.
V. Узагальнення та систематизація знань учнів

1. Робота з піручником
а) Вправа 96
- Прочитайте вправу 96.
Школярі знайшли в лісі білочку.
В неї була зламана лапка. Діти поселили звірка в живому куточку, доглядали його.
Незабаром лапка загоїлася. І білочку віднесли до лісу.
- Скільки абзаців у тексті? (У тексті три абзаци.)
- Як ви думаєте, чому у тексті три абзаци? (Текст складається з трьох частин.)
- Прочитайте зачин. (Шлолярі знайшли в лісі білочку.)
- Знайдіть і прочитайте кінцівку. (Незабаром лапка загоїлася. І білочку віднесли до лісу.)
- Як називається частина між зачином та кінцівкою? (Основна частина.)
- Зачитайте її. (В неї була зламана лапка. Діти поселили звірка в живому куточку, доглядали його.)
- Як можна назвати цей текст? (Допомога білочці.)
- Де діти знайшли білочку? (У лісі.)
- Яка лапка була в білочки? (Зламана.)
- Де діти поселили звірка? (У живому куточку.)
- Що сталося з лапкою згодом? (Лапка загоїлася.)
- Куди діти віднесли білочку? (У ліс.)
- Запишіть відповіді на перші два запитання.
Фронтальна перевірка письмового завдання.

Білочка отримує один горішок.
б) Вправа 97 (Усне фронтальне виконання)
Учні виконують вправу 97
Текст вправи 97
Ліс нікому не ворог. Ліс – усім друг.
Для звірів і птахів він – рідний дім і годувальник. Для поля – захисник від вітру. Ліс – друг ріки та її мешканців: риб, раків, жаб. Якщо гине ліс, ріка незабаром міліє, пересихає.
Рослини лісу очищують повітря.
Тому кожне дерево, кожен кущ треба берегти і насамперед – від вогню.
Перевірка виконаного завдання.
- Про що текст? (Про ліс)
- Зачитайте речення, яке може бути для нього заголовком. (Ліс – усім друг.)
- З яких частин складається текст?
- Прочитайте зачин, основну частину, кінцівку.
- Скільки в тексті абзаців? (Чотири.)
- Як ви думаєте, чому не три?
(Якщо діти не можуть відповісти, то вчитель пояснює.)
- Кількість абзаців у тексті може бути більше трьох. Якщо велика основна частина, для легкості сприйняття її розділяють на абзаци.
- Поставте кілька запитань за змістом цього тексту. (Чи є ліс для звірів і птахів рідним домом? Для кого ліс є другом? Що стає з рікою, коли гине ліс? Від чого треба берегти рослини лісу?)
- Який висновок ми можемо зробити після прочитання тексту? (Потрібно берегти ліс і все, що живе і росте в ньому.)
- Ми виконали всі завдання, і білочка отримує горішок.

2. Робота в парах
Завдання на картках
(У кожного учня на парті лежать картки ,на яких надруковані речення.)
 Білочка Готується до зими. Цілий день вона носить горіхи, жолуді. Сушить їх і складає в своєму дуплі.
 Вже осінь.
 З такими запасами не страшна звірятку зима.

- Пронумеруйте абзаци, щоб вийшов текст.
Перевірка виконаного завдання.
- Зачитайте текст, який у вас вийшов.

Вже осінь.
Білочка Готується до зими. Цілий день вона носить горіхи, жолуді. Сушить їх і складає в своєму дуплі.
З такими запасами не страшна звірятку зима.
- Спишіть основну частину тексту?
Додаткове завдання: поділити для переносу слова.

I варіант
білочка II варіант
дупло

Фронтальна перевірка виконаного завдання.
- І з цим завданням ви впоралися, і наша білочка отримує ще один горішок. Подивіться, скільки горішків ми подарували білочці, виконуючи завдання нашого уроку. Тепер у неї є їжа, щоб перезимувати . Білочка вам дуже вдячна.

VI. Підсумок уроку
- Розкажіть, що нового ви дізналися сьогодні на уроці.
- З яких частин складається текст? (Зачин, основна частина, кінцівка)
- Про що розповідається в зачині ? (Де і коли відбувається подія)
- Про що йдеться в основній частині? (Описується подія)
- Що таке кінцівка? (Це частина, яка завершує текст).
Учні відповідають, а вчитель вивішує на дошку таблички з назвами частин тексту, створюючи загальну таблицю.

ТЕКСТ Зачин-називає тему висловлювання Що ? Де ?Коли?
Основна частина – розкриває думку, намічену в зачині. Як? Чому? Хто? Що?
Кінцівка - завершує текст, підводить до висновку. Що з того?
Для чого?

VII. Домашнє завдання
Правило ра сторінці 47, вправа 99
- Вдома уважно прочитайте текст. Виділіть його частини.
- Поміркуйте над запитанням дідуся і розкажіть, що сталося.
- Прочитайте речення, в кінці яких стоять знак питання і знак оклику. Голосом передайте завзяття хлопчика – пустуна і сумний настрій дідуся. Спишіть ці речення.
- Виділені слова поділіть для переносу.
Категорія: Українська мова | Додав: larsiashwaluk
Переглядів: 1686 | Завантажень: 1 | Рейтинг: 5.0/4
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Міні - профіль
Гість


Группа:
Гости
Время:11:57

Гость, мы рады вас видеть. Пожалуйста зарегистрируйтесь или авторизуйтесь!

Пошук

Форма входу

Block title
Курси, вебінари, олімпіади. Портал Всеосвіта.

Живий календар

Календар
Осталось...

Погода

Наша кнопка
 Сходинки до вершин знань

Буду вдячна всім, хто розмістить мою кнопку в себе на сайті!

Початкова школа

«Методичний портал»


Інформатика

«Методичний портал»


Корисні посилання
Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України

Всеукраїнський портал «Початкове навчання»

Інформатик. Все для вчителя

Наші гості
Locations of visitors to this page Flag Counter
Иконка загрузки

Ваши линейки для форумов
Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz