Урок читання з елементами проекту П’єса-казка Нелі Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з неба»
30.10.2013, 15:25
Тема. П’єса-казка Нелі Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з неба» (І дія). Мета: ознайомити учнів із творчістю Нелі Шейко-Медведєвої; розширити знання дітей про п'єсу як жанр; поглибити розуміння побудови тексту п’єси; вчити знаходити за допомогою вибіркового читання уривки, слова, які характеризують дійових осіб, вчити розрізняти характеристики дійових осіб за їхніми висловами, вчинками; розвивати творчі здібності дітей, дослідницькі якості; виховувати правдивість, почуття відповідальності за свої вчинки, вміння тримати слово. Обладнання: маски для інсценізації п'єси, мультимедійний проектор, посібник «Ох і лисичка-кума!»
ХІД УРОКУ I. Організаційний момент ІІ. Мовна розминка 1. Словникові таблиці. Метод моментального зорового сприймання. (слайд 1) 2. Гра «Здогадайся: хто це?» — Відгадайте, про кого я говорю. • Донечка, хазяєчка, вертуха, внучка, помічниця, рукодільниця — ... (дівчина). • Сильний, злий, зубатий, сірий, хижий — ... (вовк). • Ходить, жує, бекає — ... (вівця). • Літає, плаває, клює, ґелґоче — ... (гуска). 3. Розгадування кросворда. (слайд 2) 1.Той, хто пасе стадо, череду, отару. (Пастух) 2. Боюсь я вовка і лисиці, боюсь мисливської рушниці, тому від страху перед ними я сплю з відкритими очима. (Заєць) 3. Ходить свашка із мітлою, заміта до лісу слід, де недавньою порою тут відбувсь її обід. (Лисиця) 4. На колір — сірувата, на вдачу — хитрувата. «Кар-р-р» гукає, курчат лякає. (Ворона) III. Повторення знань учнів про п'єсу (слайд 3) — Прочитайте деформований текст і пригадайте, що таке п'єса. саП'є — ец трів, який знапринийче дял аральтетної тависви. У тексіт с'єп є осипи міцьс, де бувавідтьсяє їдя, свола дувегочо. — З чого починається п'єса? (З переліку дійових осіб.) — З чого починається кожна репліка діалогу? (Із назви дійової особи, яка промовляє ці слова.) — Що вказується у дужках? (Це вказівка автора щодо інтонації, темпу мовлення чи дій героя.) — Про що пишеться у словах автора? (Це опис місця подій, вказівки щодо руху дійових осіб на сцені.) IV. Ознайомлення з біографією автора (слайд 4) Талановита письменниця Неля Шейко-Медведєва народилася на Львівщині, в місті Бориславі. «У мене не було жодної іграшки, купленої в магазині. Я сама майструвала ляльки, придумувала їм казкові біографії, змушувала їх жити, а вони вчили мене мріяти і фантазувати». Після закінчення школи навчалася в Львівському університеті імені І. Франка, де згодом працювала викладачем літератури. Кандидат філологічних наук, член Національної спілки письменників України, драматург, поетеса, театральний критик. V. Опрацювання першої дії п'єси-казки Н. Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з неба» 1.Ознайомлення із дійовими особами п'єси. — Прочитайте мовчки перелік дійових осіб. — Які тварини будуть у творі? А люди? 2. Читання І дії учнями, що виразно читають. — Де відбуваються події, описані у п'єсі? — Чому Лисиця впала з неба? 3. Словникова робота (слайд 5) — Прочитайте слова з інтонацією, яку вимагає розділовий знак, що над колонкою. ! ? • Сюди Що скажете Тут він Попався Чи ні Дякую Постривайте Де я На землі Говори Хочеш каші Вчилася літати Ого І він ні разу Ні, сестрице Хай живе Чому, голубко Я втомився Слава Хто підняв Не біда Фізкультхвилинка для очей 4. Повторне читання І дії (мовчки). — Зверніть увагу, у кого роль найбільша, а в кого найменша. 5. Аналіз змісту п'єси. — У яку пору року починається дія п'єси? — Чому люди і тварини вирішили засудити Вовка? — У чому його звинувачували? Прочитайте. — Чому Чумак не вбив Вовка? — Прочитайте, у чому він поклявся. — Хто недовіряв Вовку? — Ким його обрали? — Скільки пройшло часу з того дня? Чи дотримав Вовк свого слова? — Коли і як з'явилася Лисиця у Чорнолісі? Як вона розмовляла з Вовком, а як — з Вороною? — Що почала робити Лисиця у лісі і селі? Чому Вовк її захищав і жалів? 6. Вправи на розвиток швидкості читання. а) Гра «Хто читає швидше?» (слайд 6) — Знайдіть і прочитайте: • Слова Вовка: "Каюся!... "; "Не журися!"; "Дякую"; "Не біда... "; • Слова Лисиці: "Журавель..."; "Не те слово..."; "На!..."; • Слова Ворони: "Тут він... "; "Не добрий... "; "Все, Лисонько!" 7. Робота над виразністю читання. — Які речення за метою висловлювання зустрічаються в тексті найчастіше? Зачитайте кілька окличних речень; питальних. — Як потрібно читати слова або речення, що подані в дужках? 8. Драматизація І дії п'єси. 9. Характеристика дійових осіб (слайд 7) а) Мовно-логічне завдання. — Визначте риси характеру головних героїв казки, вставте потрібне закінчення і вкажіть стрілкою. довірлив хитр злодійкуват Лисиця брехлив Вовк правдив простодушн облеслив підступли б) Складання характеристики дійових осіб. — Якими ви уявляєте цих головних героїв? Які у них риси характеру? — Яким ми побачили Вовка на початку казки? Що його примусило так змінитися? — Яким вам видався Чумак? Сірко? А Ворона? VІ. Проект «Ох і лисичка-кума!» (слайди 8-11) 1. Група «Природолюби» (знаходили в науковій літературі цікаві відомості про лисицю) 2.Група «»Літератори» (відшуковували в художній літературі казки, загадки, пісні, скоромовки, лічилки, оповідання, в яких лисиця є головною дійовою особою, підготували вікторину, за допомогою якої можна перевірити свої знання про казки, в яких лисиця є героїнею). 3. Група «Математики» (складала задачі про лисичку, які можна загадати учням 1 класу). VIІ. Підсумок уроку — Чи сподобалась вам п'єса? Чим саме? — Чи хотіли б ви дізнатись, що сталося з героями далі? — Від чого автор застерігає читачів? VIIІ. Домашнє завдання Прочитати вдома другу дію п'єси, проілюструвати її.