Закріплення вимови і написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів з апострофом
01.12.2013, 17:37
Тема. Закріплення вимови і написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів з апострофом Мета: закріпити навички вимови, читання та написання слів з апострофом, виробляти уміння робити звуко-буквений аналіз таких слів, поповнювати словниковий запас учнів, вчити працювати над прислів’ями та приказками; розвивати вміння порівнювати, пізнавальну активність, спостережливість, вміння узагальнювати звукові явища, мовленнєві навички; виховувати любов до сім’ї та праці, свого народу. Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор, предметні малюнки, картки. Хід заняття І.Організаційний момент. Слайд 2 Я всміхаюсь сонечку: - Здрастуй, золоте. Я всміхаюсь квіточці: - Хай вона росте! Я всміхаюсь дощику: - Лийся, мов з відра. Друзям усміхаюся, Зичу їм добра. (Діти читають віршик хором супроводжуючи рухами) ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. 1. Відгадування загадки-акровірша. Дослідницька робота груп. Слайд 3 Чи любите ви загадки? Учень групи «Літератори» підготував для вас загадку-акровірш. Послухайте і відгадайте. А я такий же, як знак розділовий Простий і відомий шкільній дітворі. Оце лиш в словах української мови Сумлінно пишусь не внизу, а вгорі. Твердість вимови вчу позначати, Роздільно навчаю також читати. Ось спробуй писати слово «ім’я» – Факт, що зразу потрібним стану і я! Що це? (апостроф) 2. Пригадування правила про вживання апострофа. Дослідницька робота груп. а) Звіт групи «Мовознавці». (таблиця «Апостроф») Учні групи «Мовознавці» підготували табличку коли пишеться апостроф. 3.Каліграфічна хвилинка. Слайди 4-5 Урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки. Запиши букви, після яких може ставиться апостроф. Пригадаємо правило вживання апострофа. ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. Отже, сьогодні ми сьогодні продовжимо працювати з апострофом: будемо закріплювати вміння читати і писати слова з апострофом, робити звуко-буквений аналіз слів, познайомимося зі значенням нових слів. ІV. Дослідницька робота груп. Слайд 6 1. Звіт групи «Дослідники». а) «Це цікаво»; Це наймолодший знак нашого письма. З’явився в українській граматиці для позначення роздільної вимови. Назва знака взята з давньогрецької мови, що означає: кривий, зігнутий, повернутий. V. Закріплення раніше здобутих знань. 1. Індивідуальна робота з картками. (додаток 1) 2. Вправи на вправляння у вимові слів з апострофом. Слайд 7 Як вимовляється приголосний звук перед апострофом? (твердо) 3. Малюнковий диктант «Асоціації». Слайд 8 Подивіться на малюнки і подумайте, які слова з апострофом вам приходять на думку. Запишіть їх. (Сім’я, м’ята, м’ясо, п’ята, м’яч) 4. Робота з підручником. Слайд 9 а) Вправа 2 (усно); Утворіть слова з апострофом. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА. Слайд 10 б) Вправа 3 (фронтально); Випишіть слова з апострофом. Чому в підкреслених словах не пишемо апостроф? (Апостроф ставиться після букв М, Р перед Я в тому випадку, якщо буква Я позначає 2 звуки [ЙА]. В даних словах буква Я лише пом’якшує букви) 5. Дослідницька робота груп. Слайди 11-12 а) Звіт групи «Мовознавці». Апостроф не пишеться (таблиця). б) Звіт групи «Дослідники». Значення слова «метро» (малюнок). VІ. Вправи на вироблення вмінь виконувати звуко-буквений аналіз слів з апострофом. 1. Утвори за зразком слова з апострофом. Слайд 13 солома – солом’яний, олово – олов’яний, дерево – дерев’яний, риба – риб’ячий. 2. Вивчаємо нове слово «солом’яний». Звіт групи «Дослідники». Слайди 14-15 СОЛОМ'ЯНИЙ: 1. Зроблений із соломи. 2. Колір. 3. Який легко можна порушити; нестійкий, неміцний. 4. Солом'яний парубок — непривабливий, негарний. 3. Звуко-буквений аналіз слова. а) фронтальна робота; Солом’яний - [с о л о м й´ а н и й´] – 9 б., 10 зв., 4 скл. б) самостійна робота; Слайди 16-17 Хто зимує в Африці? Давайте послухаємо голос. Це солов’ї. Зробіть самостійно звуко-буквений аналіз слова солов’ї. Перевірте. Подивіться як виглядає гніздечко солов’я. 4. Вправи на переніс слів з апострофом. Слайд18 Поясніть прислів’я та приказки. Поділіть слова з апострофом для переносу. Пташка красна своїм пір’ям, а людина – своїм знанням. Без здоров'я нема щастя. Гірко поробиш — солодко з'їси. Пір’-ям, здо-ро-в'я, з'ї-си. 5. Звіт групи «Дослідники». Слайд19 Мовне диво. У якому слові є два апострофи? Тож бувають у мові дива! Це слівце інтригує недарма: На шість літер – апострофів два, Означає місцину над яром. Яке це слово? (Над’яр’я ) 6. «Лінгвістичний аукціон» Слайд 20 а) робота в малих групах (по 3 учнів у кожній). Записати якомога більше слів з апострофом. 7. Звіт групи «Літератори». Члени групи «Літератори» підготували для вас збірочку віршів, загадок та ребусів про апостроф. ЇЇ ви розглянете після уроку. VІІ. Домашнє завдання. Виконати вправу в підручнику 4. Повторити правило про апостроф. VІІІ. Самомоніторинг. Слайд 21 Я роздала вам смайлики, але вони без ротика. Домалюйте його в залежності від того, як ви працювали на уроці. Якщо: - Я брав активну участь в роботі на уроці. - Я вносив вдалі пропозиції, які врахував клас. - Я надавав допомогу однокласникам. - Я вдало узагальнював думки інших. - Я давав повні відповіді на поставлені питання. - Я дізнався багато нового. Тоді ваш смайлик буде усміхнений, якщо ж на уроці ви цього не робили, то ротик його буде незадоволений.