Тема: Будова рослин. Рослини – живі організми.
Мета: Ознайомити із рослиною як частиною живої природи; формувати
уявлення про будову рослини і значення її органів, поняття
«орган»; розвивати уміння аналізувати, спостережливість,
пам’ять; Виховувати любов до природи, гуманне ставлення до всього
живого.
Обладнання: малюнки, таблиці.
Тип уроку: вивчення нових знань.(слайд 1).
Хід уроку:
І. Хвилинка спостережень.
- Підрахуйте скільки днів на цьому тижні було вітряних? сонячних? з опадами?
теплих? з температурою, нижчою за 0°С.
- Зробіть висновки.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Фронтальне опитування.
- Чим рослини корисні для людини?
- Назвіть лікарські рослини.
- Яку кімнатні рослини є у вас вдома? як ви за ними доглядаєте?
- Яка ваша улюблена рослина? Чому?
- Які рослини здавна шанують на Україні?
ІІІ. Актуалізація опорних знань. (слайд 2).
- Життя людини нерозривно пов’язане з рослинами. З давніх-давен вони
харчують, одягають та зігрівають її. Світ рослин надзвичайно
різноманітний і багатий. Так, у водоймах мешкають водорості, у вологих
місцях ростуть хвощі, папороті, хвощі, мохи Але найпоширенішими і
найрізноманітнішими є квіткові рослини.
- Пограємо в гру «Запам’ятай і назви рослину» (слайд 2).
ІV. Оголошення теми і завдань уроку.
- Сьогодні на уроці ми дізнаємось, що спільного між цими рослинами і про їх значення для життя на Землі.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Будова рослин. «Мозкова атака» (методика взаємного навчання, працюють в групах).
- Всі рослини мають схожу будову. Кожна рослина складається з частин, які називаються органами. Кожен має свою назву.
- Пригадайте все, що вам відомо з даної теми, обговоріть у групах. (іде обговорення)
а) розглянемо таблицю «Органи рослини» (учні з різних груп ведуть
пояснення). (слайди 3-7)
1 – корінь рослини, він знаходиться в ґрунті, за допомогою кореня рослина
живиться поживними речовинами; (І група)
2 – стебло, на ньому є листки, квіти, плоди; вони знаходяться над поверхнею
ґрунту; по стеблу рухаються поживні речовини до листків, квітів і плодів;
стебло може бути зеленого і коричневого кольору; (ІІ група)
3 – листки, які найчастіше бувають зеленого кольору; вони можуть бути
гладкі, шорсткі, округлі чи зазубрені; (ІІІ група)
4 – квітка у кожної рослини різна за величиною, формою і кольором; за
допомогою кольору квіти приваблюють до себе комах, які запилюють їх;
(ІV група)
- Переглянемо відеофрагмент «Розпускання квітів».
5 – плід також буває різний за кольором і виглядом; горіхи, яблука, сливи – це
плоди; за допомогою насіння з плодів рослини розмножуються; (V група)
б) перегляд відеофрагмента «Конюшина»; (слайд 8)
в) висновок; (слайд 9)
- Отже, кожна квіткова рослина складається з кореня, стебла, листків, квіток
і плодів, органи рослин різних видів різняться довжиною, висотою,
формою, розміщенням у просторі, кольором, розміром.
2. Рослини – живі організми.
а) практична робота; (слайд 10)
- Я стверджую, що рослини – живі істоти. Кожен орган має якесь значення,
виконує певну функцію. Від кореня по стеблу рухається вода з поживними
речовинами. Проведемо дослід і переконаємося в цьому.
Дослід. Візьмемо дві квітки ромашки, одну поставимо у підфарбовану марганцівкою воду, а другу – в чисту воду. Через деякий час помітимо, що ромашка у підфарбованій воді стала фіолетовою. Це доводить, що рослина вбирає не тільки воду, а й поживні речовини.
Фізкультхвилинка (слайд 11)
б) розповідь учителя про живлення рослин; (слайд 12)
- Рослини живляться не тільки тими речовинами, що є в ґрунті, вони самі
утворюють поживні речовини.
- Де і як це відбувається? Розглянемо схему дерева. У листках рослин
утворюється цукор і крохмаль. Ці поживні речовини утворюються з води і
вуглекислого газу. Вода до листків надходить від кореня, а вуглекислий
газ – з повітря. Під дією сонячної енергії утворюється цукор і крохмаль.
Частину цукру і крохмалю рослини використовують для росту, а
невикористану частину поживних речовин накопичують у коренях, стеблах,
листках і плодах.
Цю таємницю розгадав російський вчений К. Тімірязєв.
в) розповідь учителя про дихання рослин; (слайд 13)
- Чи дихають самі рослини? Як ви думаєте?
- Рослини постійно дихають, це відбувається і вдень і вночі. У рослини
дихають корінь, стебла і листки, квіти та незрілі плоди.
- Як це відбувається ми дізнаємося з таблиці.
- Зробимо висновок: під час дихання рослини з повітря вбирають кисень і виділяють вуглекислий газ.
Вчені розгадали ще одну таємницю: вдень на світлі в листках рослин
утворюється кисень, який виділяється в повітря. А кисень, як відомо, газ,
яким дихає все живе на Землі.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
.
1. Робота з підручником.
а) читання статті «Рослини – живі організми». Методика «Інтерв’ю».
(читають статтю «Рослини – живі організми»; далі працюють два учні –
кореспондент і респондент, вони готують інтерв’ю про те, що вчитель
ще не сказав та привносять власне в прочитане);
2. Творча робота. Метод «Мікрофон»
- Як ви розумієте вислів: «Охороняти рослини – зберігати життя на Землі»?
3. Робота в зошиті (с.39.) Самостійна робота.
VІІ. Підсумок уроку.
- Чи змогли б тварини і люди жити без рослин? Доведіть.
- Що нового дізналися про рослин?
VІІІ. Домашнє завдання.
- Складіть розповідь, як ви дбаєте про рослин. |