Тема: Різноманітність живих організмів. Значення рослин у природі та
житті людей. Види рослин.
Мета: Ознайомити учнів з різноманітністю живих організмів на Землі;
формувати поняття “вид”; розвивати допитливість; виховувати
почуття краси, любові до природи, бережливе ставлення до неї.
Обладнання: Таблиці, малюнки.
Тип уроку: вивчення нових знань (слайд 1).
Хід уроку:
І. Хвилинка спостережень.
- Який зараз місяць?
- Що ви можете сказати про тривалість дня? ночі?
- Як змінився колір неба?
- Як часто з’являється на небосхилі сонце?
- Які опади спостерігали?
- Чи можна сказати, що погода відповідає останньому місяцю осені?
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Фронтальне опитування.
- Чому верхній шар землі значно темніший?
- Яка головна ознака ґрунту?
- Що входить до складу ґрунту?
- Чому рослини не можуть жити без ґрунту?
- Як потрібно охороняти і підвищувати родючість ґрунтів?
2. Робота на картках (індивідуальна робота).
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
- Відгадайте загадку.
Що воно таке?
Дихає, росте,
живиться розмножується.
А не ходить? (рослини)
- До якої природи належать рослини? (до живої природи)
ІV. Оголошення теми і завдань уроку.
- Сьогодні ми дізнаємось, які живі організми живуть на планеті Земля та познайомимось із рослинами – зеленим дивом Землі.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь вчителя з елементами бесіди. (використовуються малюнки,
таблиця)
а) робота з таблицею і малюнками (слайд 2);
- Усі живі організми поділили на 5 царств.
- Три з них ми вже добре знаємо, з рештою познайомимося сьогодні.
Отже, допомагайте:
- Між цими царствами існує тісний взаємозв’язок.
- Завітаємо у царство «Рослини».
- Яке значення мають рослини у природі? (міркування учнів)
- Чому рослини відносять до живої природи?
2. Бесіда про значення рослин для людей.
а) рослини – зелене диво Землі (слайд 3);
- Рослини називають зеленим дивом Землі. Чому? (міркування учнів).
- Живі організми дихають киснем повітря, а виділяють вуглекислий газ.
А рослини не лише поглинають кисень, а й виділяють його в повітря.
Рослини також виділяють речовини, що знищують хвороботворні
бактерії.
б) значення рослин для людей (слайд 4).
- Рослини називають зеленими друзями людини. Чому? (міркування
учнів).
- Вони дають людям кисень, продукти харчування, ліки, тканини,
будівельні матеріали, є окрасою життя, приносять задоволення, за
допомогою них люди пізнають світ.
Фізкультхвилинка (слайд 7).
3. Як розрізняють рослини. Практична робота.
а) поняття «вид» ( слайд 6);
- На дошці три малюнки з різними овочами. Розгляньте їх. Придивіться до листків, квітів. Порівняйте їх.
- Як одним словом назвати ці рослини? (капуста)
- Щоб розрізнити такі рослини одну від одної, учені дали їм назви, що складаються з двох слів. Наприклад, капуста білокачанна, цвітна капуста, капуста кольрабі. Це – три види капусти. Отже, рослини одного виду схожі між собою.
- Господарки саджають на своїх ділянках капусту різних видів: і білокачанну, і кольрабі, і цвітну капусту.
б) порівняння рослин різних видів (слайд 6);
- Назвіть інші види рослин.
- Чи схожі вони між собою?
- Чи можна сказати, що вони одного виду?
- Отже, рослини різних видів не схожі між собою.
- Вид – це група живих організмів, схожих за будовою та способами
життєдіяльності.
в) це цікаво! (слайд 7);
- Світ рослин дуже різноманітний. Є рослини-карлики, а є рослини-
гіганти. Найвищі у світі дерева-евкаліпти (162 м). Найдовше листя у
пальми (30 м). Найтовстіше дерево – баобаб (50 чоловік, щоб
охопити). Найбільшу квітку має рафлезія (маса – 6 кг, розміри – 1 м).
VІ. Робота з підручником.
1. Робота в малих групах. Читання і обговорення статей «Зелене диво
Землі» та «Як розрізняють рослин».
- Прочитайте статтю і обговоріть те, що ще не було сказано на уроці.
- З’ясуйте і назвіть види рослин, які росли влітку на шкільній клумбі.
- З рослинами якого виду знайомить вас автор підручника?
VІІ. Закріплення нового матеріалу.
1. Тест ( слайд 8):
1. Усі живі організми вчені поділили на…
а) 5 царств;
б) 6 царств;
в) 3 царства.
2. Рослини населяють…
а) ґрунт, воду;
б) воду, повітря;
в) ґрунт, воду, повітря.
3. Назвіть номери рослин одного виду:
а) береза, дуб, липа;
б) ромашка лікарська, ромашка без’язичкова, ромашка
непахуча;
в) ожина, калина, терен, бузок;
2. Робота в зошиті (с. 38-39):
а) напиши, познач (самостійна робота);
- Чому рослини називають зеленим дивом Землі?
б) розкажи (метод «Мікрофон»);
- Використовуючи таблицю, розкажи, яку цінність мають рослини для
людей?
в) творча робота;
- Складіть розповідь на тему «Рослини в моєму житті».
г) «Асоціативний кущ»;
- Підпишіть назви видів трав’янистих рослин і скажіть, які асоціації
виникають у вас із цими квітами? (дзвоники, конюшина, ромашка).
- Пригадайте, чи цвіли ці квіти на шкільній клумбі?
- Де вони ростуть?
VІІІ. Підсумок уроку.
- Які почуття викликають у вас рослини?
- Що цікавого ви дізналися з сьогоднішнього уроку про рослини?
- Що ми повинні робити для того, щоб рослини не зникали з нашої планети?
ІX. Домашнє завдання.
- Намалювати рослини, які вам найбільше подобаються. |