УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ 2 клас
Тема:Редагування тексту « Зима чарівниця »
Мета:розвивати вміння учнів добирати влучні словосполучення
для передавання власних спостероежень, вражень, почуттів
розвивати мовлення учнів, спостережливість, збагачувати
словниковий запас дітей, сприяти підвищенню культури
писемного мовлення; виховувати любов до природи до
рідного краю.
Методично- дидактичне забеспечення уроку: картини зими, музичний запис із циклу « Пори року» А. Вівальді, картки з завданням, таблиці.
ПЛАН – УРОКУ
I .Організаційний момент.
( Хвилинка психологічного розвантаження )
II. Мотивація навчальної діяльності.Повідомлення теми і мети уроку.
2.1.Інтерактивна вправа « Асоціативний кущ»
2.2. Прослуховування музичного запису.
2.3. Гра « Шифрувальники».Робота в парах.
III. Актуалізація опорних знань.
3.1.Повторення про текст.
3.2. Поетична хвилинка.
3.3. Вправа « Порушена послідовність»
IV. Фізхвилинка.( музична )
V. Основна частина уроку.
5.1.Робота з опорними словами.
5.2. Складання тексту.
5.3. Представлення робіт.
VI. Підсумок уроку.
УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ
Тема:Редагування тексту « Зима чарівниця »
Мета:розвивати вміння учнів добирати влучні словосполучення
для передавання власних спостероежень, вражень, почуттів
розвивати мовлення учнів, спостережливість, збагачувати
словниковий запас дітей, сприяти підвищенню культури
писемного мовлення; виховувати любов до природи до
рідного краю.
Методично- дидактичне забеспечення уроку: картини зими, музичний запис із циклу « Пори року» А. Вівальді, картки з завданням, таблиці.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент.
- Холодно зараз в лісах і лугах,
Холодно зайчикам, лискам, птахам.
Затишно й тепло в класі у нас.
Доброго ранку, вітаєм всіх вас!
II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Загадка
Мірошниця біла- біла,
Беручка до свого діла
Сіє, віє, січе , меле
Та по землі муку стелить .( ЗИМА )
- Що це за «мірошниця» ? Як би ви були художниками, то
яку б ілюстрацію намалювали?
2.Інтерактивна вправа « Асоціативний кущ»
розваги
мороз сніг
3.Прослуховування музичного запису.
-Сьогодні на вас чекає зустріч із прекрасним.Будьте уважними і спостережливими .
4.Гра « Шифрувальники»
- Зима має свою чарівну скриньку із скарбами, скарби – це слова. Складемо словничок Бабусі – Зими.
ІМЕННИКИ ПРИКМЕТНИКИ ДІЄСЛОВА
АМИЗ( зима) ДХОНАЛО ( холодна ) ЙЛАШПРИ (прийшла)
РОМОЗ(мороз) СЕЛАВЕ (весела ) ЛИЛАНУПРИ
НЖИСКАНІ(сніжинка) НАСЖНІ ( сніжна) ЛАКРИВ(вкрила )
ТОРВИХУНА(хуртовина) ТАЛЮ (люта ) ХЛАНУДИ(дихнула)
ВІЗАРЮХА(завірюха) ЛИБІЦЯЛО (білолиця) ПАСИЛАНА (насипала)
РУКАЛЬБУ(бурулька) РІЧАВНА ( чарівна) ВАСКУВ ( скував)
ГОСНІПАД (снігопад) РІБСТЕЛЯС(сріблясте) ЖКРУЛЯЗАЛИ
ЖИМЕВОРЕ(мереживо) ТІЛА ПА ( лапаті) МАДРІЮТЬ(дрімають)
5.Оголошення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці будемо складати зимові узори та визерунки зі слів. І кожен з вас отримає своє власне мереживо скловши опис
про зиму, спираючись на свої враження, почуття і знання.
III .Актуалізація опорних знань.
1. Повторення про текст. Перегляд слайдів.
- Згадайте які типи текстів ви знаєте ?
ТЕКСТ
ОПИС
ЯКИЙ? ТЕКСТ-
РОЗПОВІДЬ
Що сталося? ТЕКСТ-
МІРКУВАННЯ
ЧОМУ ?
-Згадайте з яких частин складається текст?
ЗАЧИН
ОСНОВНА ЧАСТИНА
КІНЦІВКА
- Як записується кожна частина тексту ?
- Наше завдання на уроці скласти текст - опис.
2.Поетична хвилинка.
- Послухайте вірші українських поетів про зиму .
ЗИМА
Надійшли морози, ріки закували
І березам коси інеєм прибрали.
Пухова перина очі убирає,
Біла скатертина – ні кінця, ні краю.
Під серпанком білим трава і листочки,
Річка оніміла, не дзюрчать струмочки.
Омертвілі лози ледь гіллям хитають,
А в полях морози та вітри гуляють.
***
Все навколо замело,
Снігом вкрилося село.
Дідуган кремезний дуб
Одягнувся у сто шуб.
В білу ковдру сніг весь збився
І на полі розстелився.
Білий ліс тихенько спить,
Лиш мороз гуде й бринить.
***
Білий сніг, білий сніг заміта стежинки.
На мереживо доріг падають сніжинки.
Завірюха – заметіль і мороз тріскучий
Снігову метуть крутіль на високій кручі.
МЕТЕЛИКИ
Погляньте, погляньте, яка благодать !
Дивіться , метелики з неба летять!
Квітки повмирали усюди надворі,-
Морозець малює на шибках узори…
Картинкою гарною стане віконце,
Як трошки побризкає золотом сонце,
Погляньте, погляньте, яка благодать!
Метелики з неба летять і летять…
3.Порушена послідовність .Робота в групах
- Нагадую правила роботи в групах.
* Вибрати керівника;
* Вислуховувати думку кожного;
* Працювати тихо , не заважати іншим ;
* Працювати швидко.
- Прослухайте вірш і скажіть , якими словами передані спокій і тиша зимового дня ?
Летить сніжок ( легесенький), кружляє, 1-група
Безшумно осідає він на все
І килими гладенькі ( простеляє),
Та стільки щастя й радості ( несе ) !
Бо ж поле стало чисте та (красиве), 2- група
На ліс пухнасту шаль вдягла (зима).
У цілім світі раптом ( побіліло) –
Ні сірого, ні чорного нема.
Зійшли хмарки, і небо засиніло , 3 -група
А сонце ген з-за обрію ( пливе).
І всюди заіскрилось, (засвітило)!
Напевно, диво- казка тут ( живе )…
- Вставте пропущені слова.
IV.Фізхвилинка ( музична )
V. Основна частина уроку.
1. Робота з опорними словами.
- Які словосполучення про зиму вам сподобалось найбільше.
Срібне вбрання, біле мереживо, пухова перина,
Тріскучий мороз, лапаті сніжинки, яскравий кришталь,
Дрімають тихо дерева, пухнастий сніг .
ЗАЧИН Завітала в гості зима- чарівниця.
КІНЦІВКА Це таку красу створила зима!
2. Складання текстів.
КАРТКА № 1
_______________________
Завітала в гості зима- чарівниця.
Ліс вкрився _____________ ковдрою. М’який ___________сніг
безшумно падає на гілки __________. Забіліло все навкгуги.
Іній прикрасив кущі ____________ мереживом. Потріскує ____
_______ мороз. Спочивають до _________ рослини.
Це таку красу створила зима !
КАРТКА № 2
_____________________________
Завітала в гості зима- чарівниця .
У лісі насипало багато _____________ снігу. Все навкруги
вкрито ____________ периною. Дерева одягли ________________
вбрання. Ліс сяє ________________ кришталем. Над землею
_____________ кружляють __________________ сніжинки.
Це таку красу створила зима !
КАРТКА № 3
_______________________________
Завітала в гості зима- чарівниця .
Мороз _______________скував річку. Сніг припорошив _______________ килимом землю. Дерева заховалися під
шапками _____________ снігу. Кожна стеблика прибрана в
__________________ мереживо і срібло.
Це таку красу створила зима!
КАРТКА № 4
А яка зима буває
Скаже той, хто добре __________
Чи ж вона буває ніжна ?
Ні ! Холодна й _______________ !
Так. Холодна, вітер віє,
І від снігу все _______________.
В небі темна хмара висне,
Іноді мороз аж _______________,
Чудеса на склі малює,
На річках мости ______________,
Не прості, а льодяні,
Дуже гарні, мов ________________.
Під ногами сніг рипить,
Звір від холоду _________________.
Є хурделиця, природно.
Є метелиця ___________________.
Часом сніг летить лапатий,
Бігти хочеться із _______________,
Щоб зловити біле диво,
Бо повсюди так ________________!
То ж зима буває різна:
Біла, радісна і ___________.
І весела, і сумна,
Як розплачеться ____________.
СЛОВА ДЛЯ ДОВІДОК : грізна, хати, вона, холодна, красиво,
тремтить, тисне, будує, біліє,
знає, скляні , білосніжна.
3.Представлення дитячих робіт.
VI . Підсумок уроку .
1.Інтерактивна вправа « Мікрофон »
- Молодці ! Ви сьогодні на уроці добре попрацювали.
- Чи сподобався вам урок?
- Що найбільше сподобалось ?
- Що було для вас найлегшим на уроці ?
- Що було найважчим?
- А що було найцікавішим ?
2. Домашнє завдання.
-Прочитати свої твори батькам.
- Скласти вірш про зиму.
Вчитель : Бєбнєва Н.А.
Вчитель початкових класів
КЗНЗ «Гімназія №15»
М.Нікополя Дніпропетровської області |