Мета: вчити учнів знаходити в тексті діалог; формувати вміння аналізувати, узагальнювати; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати спостережливість, фантазію.
Обладнання:
1. Запис «Пори року» - альбом П.І. Чайковського.
2. Запис тексту «Пастух рогатий».
3. Анаграми.
4. Конверти з деформованими загадками.
5. Сигнальні картки.
6. Кросворд.
7. Листки «Оціни себе».
8. Тексти для додаткового читання.
9. Презентація до уроку.
Хід уроку
I. Підготовка до вивчення нового матеріалу.
1. – До якого уроку ви приготувалися?
- А зараз дізнаємося з яким настроєм ви починаєте урок.
Перед кожним з вас лежать личка, але без посмішок. У кого гарний настрій О, хто байдужий до уроку – О, хто сумний – О. (малюють посмішки)
- Ну, а тепер починаємо працювати злагоджено, активно, щоб до кінця уроку наш настрій не погіршився.
2. Читання загадки з пропущеними буквами
Щ _ з_ д_в_? Вс_ н_вк_л_
Б_л_м п_х_м з_м_л_.
Д_в_ з_вс_м т_т н_м_, -
Ц_ пр_йшл_ д_ н_с … . (зима)
а) самостійне читання загадки учнями (30 сек);
(включаю грамзапис)
- Музика допоможе вам уявити те, про що розповідається в загадці;
б) читання загадки учнем;
в) хорове читання з доповненням відгадки.
г)
- Що допомогло вам відгадати цю загадку?
- Що постає в вашій уяві коли ви чуєте слово «зима»?
3. Читання анаграм
ісегнь січень
юлийт лютий
еберзень березень
другень грудень
Яке слово зайве? Чому?
II. Повідомлення теми і мети уроку
- Давайте роз’єднаємо слова і прочитаємо речення, яке є темою нашого уроку.
СПОСТЕРЕЖЛИВІСТЬІДОПИТЛИВІСТЬКЛЮЧІДОЗАГАДОК
- А хто виявився спостережливим і допитливим ми дізнаємося познайомившись з героями оповідання Івана Сенченка «Пастух рогатий».
III. Опрацювання оповідання І. Сенченка «Пастух рогатий».
1. Слухання тексту по грамзапису.
2.Тестування з метою перевірки розуміння прослуханого:
1. Цей твір є…
а) казкою;
б) оповіданням;
в) віршем.
2. О якій порі року відбулися події описані у творі?
а) влітку;
б) взимку;
в) восени.
3. Хто дійові особи твору?
а) хлопчики;
б) хлопчик та дівчинка;
в)дівчинка, хлопчик та бабуся.
4. Задивившись на небо, дівчинка пригадала:
а)пісню;
б)загадку;
в)вірш.
5. Чим виявився «пастух рогатий»?
а)місяцем;
б)зірками;
в)небом.
6. Якими були діти?
а)спостережливими та допитливими;
б) безтурботними;
в) заздрісними.
Взаємоперевірка. Підсумок виконаної роботи.
Відповідь: 1б, 2б, 3в; 4б; 5а; 6а.
3.Словникова робота
надворі ясний гарненько
взяла волох червоніші
пара саночки блискотять
зірок мерщій розвиднятися
тепло затишно пороздягалися
а) читання слів «луною» за вчителем;
б) читання напівголосно в парі один одному по слову (30 сек)
в) добір синонімів до слова мерщій
(швиденько, похапцем)
4.Вправи на розвиток читацьких навичок:
а) мовчазне читання (3хв)
- А зараз мовчазне читання, попрацюємо з олівчиком, помітимо слова Катрусі та Юрчика, щоб потім прочитати діалог.
- Тим дітям, які швиденько виконають цю роботу для додаткового читання на парті подані тексти.
б) читання діалогу Катрусі з Юрчиком.
Фізпауза для очей
в) вибіркове читання.
- Яку загадку загадала Катруся, а яку Юрчик? Зачитайте.
- Що допомогло їм знайти відгадки?
Фізпауза
Хто це, хто це так втомився
І наліво похилився?
Треба дружно всім нам встати,
Фізкультпаузу почати.
6. Групова робота.
- Уявіть, що ви теж берете участь у розмові дітей. А для цього нам треба скласти загадки про зиму.
( кожній групі надається конверт з деформованою загадкою)
1. Прийшла бабуся в білому кожусі
Гори снігу намела, нам ялинку принесла.
Притрусила землю гладко
Та й заснула, мов дитятко. (зима)
2. В нас узимку білим цвітом
Сад зацвів, неначе літом. (іній)
3. Скатертина біла увесь світ накрила. (сніг)
4. Влітку і взимку вбрання одне,
Та кличуть дітки завжди мене,
Щоб я на свято до них прийшла,
Цяцьок багато їм принесла. (ялинка)
5. Хто малюнок на вікні
Уночі зробив мені? (морозець)
6. Що росте вниз головою? (бурулька)
(відгадки вставляються у кросворд)
з и м а
і н і й
с н і г
я л и н к а
м о р о з е ц ь
б у р у л ь к а
- Яке утворилось слово? (місяць)
- Як у тексті названо місяць? («пастух рогатий»)
IV. Підсумок уроку
а) – Якими були головні герої оповідання?
- У чому проявилась їхня спостережливість, допитливість?
б) самооцінка учнями роботи на уроці.
в) - З яким настроєм закінчуємо урок?
Покажіть паперові личка.
V. Домашнє завдання.
Розіграти діалог. |