Тема. Десяткова система числення.Cкладені задачі,які є комбінаціями вивчених типів простих задач на дії різних ступенів.
Мета: формувати поняття десяткової системи числення,класу та розряду числа.Удосконалювати вміння розв’язувати задачі,які є комбінаціями вивчених типів простих задач на дії різних ступенів.Розвивати логічне мислення,оперативність у виконанні завдань.Виховувати уважність,інтерес до математики і навчання.
Обладнання : карта подорожі, індивідуальні картки, план розв’язування
задачі,таблиця класів і розрядів.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку:
I. Організація класу.
1.Привітання
Давайте привітаємось,
Давайте посміхнемося,
Давайте в очі глянемо,
І нам тепліше стане.
2. перевірка готовності.
- Перевірте чи все у вас готово до уроку.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Фронтальне опитування.
- Сьогодні я вас запрошую в подорож. Але перед тим я перевірю чи готові ви до подорожувати
Ø Щоб дізнатись скільки всього десятків у числі, треба, що зробити? ( відкинути останню цифру справа.)
Ø Які розряди входять в клас тисяч? (сотні тисяч, десятки тисяч, одиниці тисяч).
Ø Які розряди входять в клас одиниць? (одиниці, десятки, сотні).
2. Робота з індивідуальними картками.
- Так сьогодні ми відправимося в плавання по океану математики. Вам потрібно мати так званий квиток, на ньому є кілька завдань вам потрібно розв’язати правильно, а головне швидко їх.
3. Гра «хто швидше?».
- Ось в нас для подорожі є корабель давайте піднімемося на палубу по математичних сходах, де знаходяться рівняння. Давайте швидко їх розв’яжемо і будемо відчалювати.
230+а =345, 342+а=423, 321+а=326
4. Каліграфічна хвилинка.
- В нас всі готові тож всі на борт.
- Давайте, піднімемо якір, але і тут перешкода, приклад давайте його обчислимо. ( 223 х 4)
- Яка відповідь?
- Яке це число?
- Скільки одиниць?
- Скільки десятків всього?
- Скільки сотень всього?
- Скільки тисяч всього?
- Тож відкрийте ваші зошити, запишіть число класна робота, і пропишіть це число; а тепер запишіть сусідів числа 892
5. Математичний диктант.
А) диктовка
- Зменшіть у 100 разів число 52 000.
- Збільшіть у 10 разів число 80 000.
- Зменшіть у 1000 разів число 52 000
- Збільшіть у 100 разів число 1 300.
- Збільшіть у 1000 разів число 400.
Б) перевірка математичного диктанту.
III. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Елемент нестандартності.
- Ось ми готові вирушити в подорож, але в нас не має карти.
2. Гра «Риболов».
- пропоную вам порибалити, щоб відкрити нашу карту.
- До нас в сітку потрапили рівняння давайте їх обчислимо.
- Х - 4 = 24
- Х : 4 = 24
- Х * 4 = 24
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота біля дошки.
- Зараз ми пливемо на острів чисел і ось, вже нас зустрічають числа.
- 304 505
- 6 006
- 502 620
- І345 500
- 4 025
- Який вищий розряд у цьому числі?
- Одиниць яких розрядів немає в числі?
- Скільки в числі всього одиниць 1 класу? 2 класу?
- Скільки в числі сотень? десятків? Тисяч?
2. Натуральні числа поняття.
- Які натуральні числа ви знаєте? ( 1, 2, 3, . . . 9).
- Всі числа групуються по 10 десятків.
- Кожне число має свою назву. Яким би воно, його можна записати за допомогою тільки 10 цифрових знаків – цифр – 1, 2, 3 …..9, 0).
- А щоб було легше записувати і читати числа то в математиці використовують групування по 10:
десть одиниць – десяток
- Десять десятків – сотня
- 10 сотень – тисяча
- 10 тисяч – 100 тисяч.
- Такий спосіб лічби групами по 10 характерний для «Десяткової системи числення».
3. Гра «Нулики».
- Ось ми причалили до острова « Нулів».
- Жителі острова пропонують нам зіграти в гру.
- А перед тим повторимо:
- Що потрібно зробити, щоб помножити на 10, 100, 1000? ( Дописати до нього стільки 0 скільки їх є у 2 множнику.)
- Що потрібно зробити щоб поділити число на 10, 100, 1000? ( Відкинути від числа стільки 0, скільки 0 у дільнику.)
- Відкрийте підручники і виконайте № 377
4. Мозковий штурм.
- Які числа називаються натуральними?
- Чи є найбільше число?
- Що є одиницею першого класу? ( 1 ).
- Як називається 6 розряд?
5. Фізкультхвилинка.
Раз – підняти руки вгору,
Два нагнутися додолу.
Не згинайте діти ноги
Як торкаєтесь підлоги
Три, чотири – прямо встати
Будем знову починати.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Фронтальна робота. № 382.
- А ми рушаємо далі адже нас чекає острів «Розумників».
2. Робота над задачею№383
- ( Запис на дошці)
VI. Підсумок уроку.
1. Підсумкова бесіда.
- Ось ми і доплили до останнього острова Знавців математики.
- Тепер ви поправу маєте звання юного математика.
- Що нового ми вивчили на уроці?
- Як називається система чисел? (десяткова)
- Що є в основі системи чисел? ( десяток).
2. Оцінення.
3. Домашнє завдання. № 385, 386. |