Урок природознавства в 1 класі
Тема. Якою буває природа. Збережемо природу.
Мета: формувати в учнів поняття „природа”, „нежива природа”, „жива природа”; вчити дітей розрізняти живу і неживу природу; поглибити їх знання про значення природи для життя рослин, тварин і людей; формувати вміння спостерігати, робити висновки; виховувати любов до природи, бажання охороняти і примножувати її красу.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок.
Хід уроку
І. Організація класу.
Дзвінко продзвенів дзвінок,
Всім пора нам на урок,
Все у нас уже на місці –
Залишились тільки сісти!
ІІ. Хвилинка спостережень
- Яка зараз пора року?
- Який місяць?
- Що ви можете сказати про небо?
- Чи є надворі вітер?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Діти, поспостерігайте, що знаходиться навколо нас?
(яскраве сонце, свіжий вітер, квіти, птахи, люди...)
Ребус
З ”
т=п
- Отже, як ви думаєте якою буде тема нашого сьогоднішнього уроку?
- Для чого нам це вчити?
ІV. Робота над темою уроку.
1.МЕТОД РОЗВИТКУ КРИТИЧНОГО МИСЛЕННЯ
МЕТОД “ГРОНУВАННЯ”
На дошці записано слово природа
- Як ви думаєте, що таке природа?
Діти називають все що на їх думку належить до природи. Записую на дошці в декілька колонок: рослини, тварин, нежива природа і якщо діти називають те, що зроблено руками людини, то записую в іншу колонку.
Проблемна ситуація
- Що це за групи?
Діти називають групи: тварини, рослини, нежива природа.
- Зверніть увагу, що рослини я записала поряд з тваринами. Чому? (Бо вони належать до живої природи.)
- Чому слова мотоцикл, будинки ... я записала найдалі від слова природа?
Висновки дітей.
2. Бесіда про природу
- Жива природа – це все, що народжується, дихає, живиться, росте, розмножується, вмирає. Що це?
(Це рослини, тварини, гриби, бактерії, віруси, а також люди.)
Усе живе дістає від неживої природи необхідні йому для життя тепло, світло, поживні речовини, воду, повітря.
- Давайте здійснимо уявну подорож парком, подихаємо свіжим повітрям...
- До якої природи належить повітря?
- Подивіться на сонечко. Воно пестить нас своїм теплом, ніжним промінням. До якої природи воно належить?
- Вгорі на небі пливуть білі хмаринки...
- Як ви думаєте, до якої природи належать вони? Чому?
- Повертаймося назад до школи.
- Як ви гадаєте: школа, житловий будинок, що знаходиться біля неї належать до природи? Чому?
- А якщо ми візьмемо автомобіль, кран...?
Висновок.
Отже, природа – це все, що нас оточує, крім того, що зроблено людиною.
4. ІНТЕРАКТИВНИЙ МЕТОД “2, 4, ВСІ РАЗОМ”
5. 1) Робота в парах
Розгляд парою 1 ілюстрації рослин, тварин, людей, предметів неживої природи або предметів, зроблених руками людьми.
Висновок про те, до якої групи належить те, що зображено на малюнку.
Після цього діти об’єднуються в групи: 1 - тварини, 2 - рослини,3 - гриби, 4 - нежива природа, 5 - те, що зроблено руками людини.
Працюємо разом. Захищаємо думку кожної групи. Об’єднуємо ілюстрації в більші групи: жива + нежива природа = природа, і окремо, те, що зроблено руками людини.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота за підручником:
а) читання статті „Що таке природа?”,
б)відповіді на запитання після тексту;
в) словникова робота:
МІКРОСКОП – оптичний прилад із системою збільшуючи стекол для розглядання предметів, невидимих неозброєним оком. (демонстрація)
БАКТЕРІЇ – мікроскопічні одноклітинні організми;
г) читання статті „Якою буває природа”;
д) відповіді на запитання;
е) складання схеми „Значення природи”.
2. Слухання вірша
Ворон шепче воронятку:
- Мій біленький.
Слон говорить слоненятку
:- Мій маленький.
Заєць каже зайченяті:
- Мій хвостатий.
Гуска ніжно гусеняті:
- Мій крилатий.
- Про кого говориться у вірші? До якої природи вони відносяться? Чому?
В небі, чистім і прозорім,
Сонце сяє.
Наче в морі, в жовтім житі
Хвиля грає.
- Про яку природу розповідається у цьому вірші?
4. ПЕРЕГЛЯД ПРЕЗЕНТАЦІЇ НА КОМП’ЮТЕРІ “ПРИРОДА”
Діти плещуть в долоні, якщо демонструється предмет живої природи.
“Капкан”. Деякі малюнки містять предмети живої і неживої природи.
- То за якими ознаками ми розрізняємо живу і неживу природу?
6. Робота в зошиті
6. ІНТЕРАКТИВНИЙ МЕТОД „ПРЕСС”.
(розв’язання логічних завдань „Що зайве? Чому?”)
- Небо, Місяць, вода, зорі, пісок, карта.
- Дуб, камінь, Сонце, повітря.
- Слон, ластівка, робітник, земля, комар.
7. Цікаві факти.
- Чи знаєте ви, що:
* 1 га лісу виділяє стільки кисню, що його вистачає на рік для споживання 200 землянам, очищає за рік від пилу та вуглекислого газу 10-20 м3 повітря, дає 150 м3 деревини.
* коли кожен школяр лише нашої країни за рік здасть державі 10 кг макулатури, з неї можна буде виготовити 1 млрд.575 млн. Учнівських зошитів.
* з 1 кг сухого листя кропиви виготовляється 1 л екстракту, його достатньо для того,щоб зупинити кровотечу у 30 хворих.
Чим допомагає людині жива і нежива природа?
Чи потрібно її захищати? Чому?
VІ. Підсумок уроку.
1. - Що таке природа? Що належить до неживої природи?
- Що належить до живої природи? Чим жива природа відрізняється від неживої?
- До якої природи належить людина? Чому? Що дає природа людям?
- Як потрібно ставитись до природи?
2. ІНТЕРАКТИВНИЙ МЕТОД „МІКРОФОН”:
- Як ви повинні берегти природу?
VІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати статті з підручника. Дібрати по три загадки про предмети живої і неживої природи. |