Тема уроку. Вживання апострофа.
Мета уроку. Ознайомити учнів з апострофом та його значенням, учити правильно читати слова з апострофом, позначати апострофом на письмі роздільну вимову звуків. Розвивати вміння спостерігати, порівнювати, робити висновки. Виховувати уважність, працьовитість, старанність.
Хід уроку
І. Організація класу.
Пролунав шкільний дзвінок,
Всі зібрались на урок.
Не просто слухати, а й чути,
Не просто дивитись, а й бачити.
Запам’ятовувати і розповідати.
Тож час учням поспішати
Нові знання здобувати.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Каліграфічна хвилинка.
- Виконайте завдання панночки Каліграфії. Запишіть каліграфічно бук- восполучення.
Пі їм ння р’я пір ’я
- Що таке пір’я?
- Пташки відрізняються від інших тварин тим, що їхнє тіло вкрите пір’ям.
2. Гра «Модельєр»
До слова моделі враз
Побудує клас.
- Побудуйте звукову схему слова пір ’я.
[п'ірйа]
- Скільки звуків позначає буква я у слові пір ’я?
- Які звуки можуть позначати букви я, ю, є, ї?
3. Передбачення теми уроку
- Як ви гадаєте, над чим ми будемо працювати?
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
Наш Незнайко ніч не спав,
Ось такі слова писав.
Помилки він допускав,
Бо правил не знав.
Ви йому допоможіть,
Слова гарненько запишіть
І правил ви його навчіть.
Щоб самим все добре знати
І помилок не допускати.
(ХЛОПЯТА, ХОМЯК, МЯТА, ПОДВІРЯ, РЕПЯХ.)
2.Казка про Апостроф.
- Діти, послухайте казку про знаки-родичі в українській мові.
На сторінках книжок живуть братик і сестричка. Вони дружать між собою. Братик трішки гордовитий, бо пнеться до голови букв, а сестричка — скромна, все біля ніг. Але не всі слова дружать з гордовитим братиком. Його приймають слова після б, п, в, м, ф, р перед я, ю, є, ї. Почав він називатися цікавим словом Апостроф. А сестричка зветься Комою.
- Про які знаки розповідається в цій казці? Чому вони родичі?
- Отже, сьогодні на уроці ми будемо вчитися вимовляти і писати слова з апострофом.
– Під кінець уроку ви повинні знати правила вживання апострофа, уміти правильно вимовляти й писати слова з апострофом, вільно користуватися ними в мовленні. Сподіваюся, усі отримають величезне задоволення від уроку, вкотре переконаються у своїх знаннях і вміннях. Тож бажаю вам гарного настрою й успіхів.
ІУ. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
- Погляньте на ці знаки. Вони однакові за написанням, але розрізняються місцем написання.
- Спостереження за вимовою і написанням слів з апострофом (с. 54, впр. 1).
- Прочитайте вірш.
- Про яку пташку в ньому говориться? Що ви знаєте про соловейка?
У народі здавна вважали, що соловейко — свята і вільна Божа пташка, співець добра і кохання, символ весни і волі. Співати так, як соловейко, не може ніхто із птахів. Навіть люди рівняються на нього, тому і кажуть про талановитого співака: “Співає, як соловейко!”.
- Виразно прочитайте підкреслені слова.
- Які звуки позначає виділена буква? Чітко вимовте ці звуки.
- Отже, апостроф стоїть після твердого приголосного звука [в] перед буквою ю, що позначає два звуки [йу].
- Ознайомлення з правилом (с. 54).
- Колективна робота (с. 54, впр. 2).
Солов’ї, б’ють, п’є, п’ять.
- Вимовте звуки, що позначають підкреслені букви.
- Звуки [в, б, п, п] вимовляються твердо.
- Спишіть ці слова.
- Зробіть звуко-буквений аналіз слів п ’є, п 'ять.
[пйе]: пр. [п, й], гол. [е]. [пйат']: пр. [п, й, т'], гол. [а].
- Зверніть увагу на звукові схеми.
- Отже, приголосні звуки перед апострофом вимовляються твердо.
4. Ознайомлення з правилом (с. 54).
5. Гра «Впізнай та плесни»
(Вчитель читає слова, а діти плескають в долоні коли їм зустрічаються слова з апострофом з вірною вимовою).
В’яз, зеленіє, пилюка, гадюка, м’яч, м’ясо, під’їзд, яблуко, пір’їна, насіння, здоров;я, голуб, реп’ях, моє, сім;я, в’ють. п’ють.
г) Гра «Відгадай». Робота в парах.
- — Обведіть букви, після яких може ставитися апостроф.
Д, г, б, п, в, л, ф, м, т, р.
д) Гра “Хто в гніздечку?”
- Чи знаєте ви, чим займаються птахи навесні?
- Замініть звуковий запис буквеним.
У солов’їв — [соловйата] солов’ята.
У ластівок — [ластівйата] ластів’ята.
У горобців — [горобйата] гороб’ята.
- Коли ставиться апостроф?
- Отже, апостроф ставиться після букв 6, п, в, м, ф, р перед я, ю, є, ї, які позначають по два звуки [йа], [йу], [йе], [йі].
Ф ізкультхвилинка.
4. Робота над казкою (с. 54—55, впр. 3).
- Прочитайте казку .
- Чи знаєте ви, хто такий гончар? (Це чоловік, який виготовляє глиняний посуд.)
- Чому людські серця подібні до глечиків? Як про це сказано у тексті?
- Спишіть перший абзац вправи і підкресліть слова з апострофом.
У. Узагальнення і систематизація знань учнів.
- Мовна гра. Диференційовані завдання.
Розумову фіззарядку
Зробить наша голова.
Правило ви пригадайте,
Впишіть апостроф у слова.
- П … ять, б… ють , здоров… я, полум … я, п … юре, бур… як, р… юкзак,
м… ята.
- Після яких приголосних ставиться апостроф?
для сильних учнів для слабших дітей
3. Творча робота.
- Складіть прислів’я і запишіть їх. Поясніть зміст.
Дружба, як дзеркало: той в неділю плаче.
В морі тому води багато, розіб’єш, не складеш.
Хто в п’ятницю скаче, що її ніхто не п’є.
- Поясніть написання слів з апострофом.
4. Гра «Словесний конструктор».
– Апостроф з нами грається
Які слова складаються?
5.Вправа «Поспішай – запам’ятай»
Упродовж 1 хв учні записують слова з апострофом.
В’ється, м’ячик, пір’їна, об’їзд, здоров’я, хлоп’я, дев’ять, Мар’яна, Дем’ян, дерев’яна, під’їзд, солов’ї, в’янути, п’ятниця.
УІ. Підсумок уроку.
— Як вимовляються приголосні перед апострофом? Наведіть приклади.
— Перед якими буквами пишеться апостроф? Наведіть приклади.
Зробіть звукову схему підкресленого слова. |